CS EN DE

Modely lodí

Stavba modelů lodí je rozdělena do 3 fází.

První fáze je stavba trupu lodi. Trup je stavěn klasickou technikou, tzv. plaňkování na žebra. Smrkové nosničky (plaňky) o průřezu 2x5mm jsou jedna vedle druhé ohýbány (nad párou) a lepeny na překližkovou kostru lodi. U větších modelů ve dvou vrstvách. Následně je hotový trup vykytován a vybroušen do dokonalé hladkosti. Dalším krokem jsou z překližky a nosníků zhotoveny paluby, lodní nástavby, zábradlí, střílny, schody.

Stavba modelu trupu je zakončena barvením, mořením a lakováním a nalepením soch a ozdob. Ve druhé fázi jsou zhotoveny stěžně a ráhna tzv. ráhnoví. Ty jsou vyrobeny z bukové a smrkové kulatiny, zbroušené do požadovaného tvaru a velikosti. Po nabarvení a lakování jsou stěžně osazeny na trup lodi.

Třetí fází je zhotovení lanoví a plachtoví tzv. takeláž. Lanoví je zhotovováno z ševcovských nití různých tlouštěk, aby byla zachována maximální autentičnost. Součástí lanoví je také několik set kladek různých velikostí, které jsou ručně vyvazovány, včetně provazových žebříků. Aby vynikla krása a složitost lanoví, provádíme plachty svinuté na ráhnech.

Plachty jsou vyrobeny z plátna, barvené na požadovaný přírodní odstín, imitující impregnaci. Tímto je model lodi dokončen.

Celý model lodi je precizní náročná ruční práce, stavěná s velkým důrazem přesné detailní provedení. Součástí modelu lodi je masivní dřevěný podstavec. Na model lodi můžeme na přání zákazníka vyrobit skleněnou vitrínu, rámovanou masivním dřevem nebo vitrínu nerámovanou, pro lepší viditelnost celého modelu ze všech úhlů.

Kromě modelů lodí vyrábíme také modely letadel, modely vojenské techniky a modely hradů a zámků.

Stavba modelů lodí