CS EN DE

Stavba trupu modelu lodi

Stavba modelu lodi se dá rozdělit do tří fází.

První fáze je stavba trupu modelu lodi, druhá jsou stěžně a ráhnoví a třetí fáze jsou plachty a lanoví.

V dnešním článku Vám přiblížíme, jak probíhá stavba trupu modelu lodi.

Základní kostru modelu lodi tvoří kýl a jednotlivá žebra. Materiál, ze kterého se kýl a žebra zhotovují, je modelářská překližka různých tlouštěk v závislosti na velikosti modelu lodi. Zpravidla to bývá překližka o tloušťce 4-6mm. Z plánu překreslíme tvar kýlu a žeber na překližku a vyřežeme lupenkovou pilou. Vyřezávání jednotlivých dílců musí být naprosto přesné.

Stavba modelu trupu pokračuje osazením a nalepením jednotlivých žeber na kýl.

Během práce je nutné pečlivě a pravidelně kontrolovat kolmost jednotlivých žeber na kýl a souměrnost celého trupu, aby nebyl trup zkroucený. Před lepením žeber je dobré zafixovat kýl na rovné podložce. Lepení a rovnání žeber je daleko snazší a přesnější.

Na lepení kostry je dobré použít kvalitní lepidlo, například CHS EPOXY 1200. Toto lepidlo zasychá a tvrdne 24 hodin, takže máme dostatek času na drobné korekce a vyrovnání a další práci. V žádném případě neurychlujte tuhnutí lepidla v troubě, či jiným způsobem. S naprostou jistotou se Vám trup modelu vlivem tepla zkroutí, bude na vyhození a můžete začít znovu.

Po dokonalém vytvrzení lepidla sejmeme hotový trup (kostru) modelu lodi z podložky a vybrousíme nerovnosti. Na stavbě modelu trupu budeme pokračovat vlepením spodních palub mezi žebra.

I tady je nutné pracovat velmi pečlivě a neustále kontrolovat souměrnost trupu. Každý lepený dílec vždy prvně napasujeme a vyzkoušíme nasucho. Teprve když dílec bezvadně pasuje, nanášíme lepidlo. Po vlepení palub je základní kostra trupu modelu lodí hotová.

Další práce na trupu modelu lodi bude obšívka neboli tzv. plaňkování.